שְׁאֵלָה:
מחשב נייד לפיתוח חזיתי
Richard Troester
2015-09-16 10:18:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

נרשמתי לקורס מפתחי Front End שמתחיל בינואר. אני צריך מחשב נייד לשיעור. אני מנסה להחליט בין מכונת Windows או MacBook Pro. המידע בכיתה אומר כי שניהם מקובלים. האם אחת הסביבות תציע לי יתרון בעת ​​פיתוח חזיתי או ששניהם זהים? בעיקרון, האם שתי הפלטפורמות יציעו גישה שווה לכלי התכנות שאשתמש בהם או שמא פלטפורמה אחת תציע תאימות רבה יותר?

הקורס ישתמש ב- HTML5, CSS, Javascript, AJAX, PHP, SASS, jQuery, Angular, גיט ופוטושופ.

בסופו של דבר רכשתי מחשב נייד של רשת Macbook Pro 15 (אמצע 2015). כמה גורמים שיחקו בבחירה זו. שני הגורמים העיקריים הם: 1) האנשים אשר ידריכו אותי לצד הכיתה משתמשים כולם ב- Macbook Pros, כך שההוראות שלהם יהיו קלות יותר. 2) מתברר שאני מקבל הנחה גדולה מתפוח דרך מקום עבודתי.
מדוע הם מפלים את לינוקס? תוכל לבצע בצורה חלקה פיתוח חזיתי ב- Linux, אפילו לפתוח קבצי Photoshop באמצעות Adobe Extract, Wine או VirtualBox.
שֵׁשׁ תשובות:
#1
+17
Undo
2015-09-23 08:19:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

אני מתנגד נגד הגאות כאן: OS X . זה יכול להיות קל יותר לשימוש בדברי פיתוח (במיוחד באינטרנט, לא יכול לערוב לפיתוח .NET וטכנולוגיות אחרות של מיקרוסופט כאלה), וזה לא עולה כל כך הרבה. תפסיק להסתכל עלי מצחיק, יש נתונים שיבואו ...

ראשית, הנה הסיבה שאני אוהב את OS X יותר:

 • יש לו מסוף UNIX מקורי אשר , מניסיוני, ברוב המקרים עובד כמו שורת פקודה סטנדרטית של לינוקס במונחים של פקודות מובנות (לפיהם אני מתכוון שרוב הדברים שאני מוצא באינטרנט יכולים להיות מודבקים להעתקה למסוף שלי ולעבוד בסדר עם שינוי מינימלי). / p>

  יש לך גם Homebrew, המאפשר לך להתקין בקלות דברים שאינם משולבים ב- OS X - חשוב wget , htop וכו '.

 • מכיוון שהוא מבוסס על UNIX, הרבה דברים פשוט עובדים איפה שתצטרך להתעסק איתם ב- Windows. כמו כן, OS X משחק הרבה יותר נחמד עם כלים מסוג Git, ובאמת בכל שיתוף פעולה. אני לא יכול לספור כמה פעמים נאלצתי להחזיר שינוי ממשתמש ב- Windows שמוסיף שורות מוזרות.

  כל אלה דברים שאפשר להתגבר עליהם עם קצת התעסקות ... אבל זה עדיין מתעסק כאשר אתה יכול לגייס שעות חיוב.

 • אני אישית אוהב את זה יותר טוב. הדברים הגיוניים יותר, אבל זה יכול להיות כי לא השתמשתי ב- Windows כמו רוב האנשים.

כעת, טיעון המחיר: הייתי טוען ש OS X אינו עולה הרבה יותר מ- Windows . אני יודע שזה קיצוני, אבל שמע אותי. בואו נסתכל על מחירי מכירה חוזרת במכונות Windows משנת 2010 - ראו חיפוש eBay זה. זה מיועד למחשבים ניידים של Windows משנת 2010, לפני חמש שנים.

אני רואה ~ 150-200 $ מקסימום אלא אם כן יש לך מחשב נייד AlienWare. מכונות AlienWare ממש יקרות וכנראה שלא תקנו מכונית לעבודות פיתוח.

עכשיו בואו נסתכל על MacBook Pros 2010. מחוץ למכונות החלקים (שחלקן עדיין נמכרות ב ), אני רואה בין $ 500 ל- $ 700. אפילו כמה מקבוקי חלקים חלקים נמכרים ביותר ממחשבים ניידים של Windows מאותה השנה.

שים לב שחלק מהקישורים האלה ב- eBay פג, לא ידעתי ש- eBay עשתה זאת. אנסה להחליף אותם במשהו מוצק יותר בעתיד.

לעבור על המחשבים הניידים הראשונים ברשימת Windows:

אני יכול להמשיך, ואתה צריך לקבל החלטת רכישה מושכלת, אבל לעשות את זה באופן ידני זה עבודה רבה. מבין אותם 6 הנמכרים לאחרונה יש ירידה ממוצעת של 1272 דולר במהלך חמש השנים.

כעת אנו מסתכלים על מקובי מקצוענים 2010. 6 הראשונות:

אם אני מוסיף את השישה האלה, אני מקבל $ 1064 הפסד ממוצע חזק במשך חמש השנים האלה. זוג מציין את איסוף הנתונים:

 • הייתי נותן גודל מדגם גדול יותר אם הייתי חושב שזה לא יביא אותי לא שפוי. אם אתה רוצה לעשות מחקר ולהוסיף לרשימה, אנא עשה זאת. אני אקבל את העריכה.

  ובכל זאת, זו תופעה שאני צופה בה כבר שנים. MacBook פשוט מחזיקים את הערך שלהם טוב יותר.

 • ניסיתי להיות נדיב למדי עם הוספת השקעות למחיר הרכישה עבור אנשים ששדרגו את ה- MacBook שלהם. לא עשיתי את זה עם מכונות Windows (אפילו לא לקחתי את זה בחשבון, תמיד הנחתי את דגם הבסיס), ו- OS X עדיין הקצה את Windows בכמה מאות דולרים.

 • חלק ממכונות Windows היו מ 2008/2009. אני מבין את זה, אבל אני לא חושב שזה התעסק עם הנתונים כל כך הרבה.

 • מחירי המכירה מחדש במכונות Windows של היום עשויים להיות גבוהים יותר בעתיד ... אבל אני לא לא חושב כך. זו החלטה שעליך לקבל.

בסך הכל, ההחלטה שאתה צריך לקבל היא לא עלות, אלא על כמה אתה רוצה להשקיע במכונה. . יש הון קשור במחשב הנייד שלך, ולעתים קרובות זה יותר עם מכונות OS X. זו נקודה תקפה כנגד רכישת מקבוק.

דבר נוסף: הנחתי שאתה קונה מכונה חדשה. אל תעשו את זה. קניתי את ה- MacBooks שלי משומש בקרייגסליסט - Pro 13 "עבור 500 דולר עבור כמה שנים אחורה, ואת 13 הנוכחי שלי 2012" עבור 800 דולר לפני כמה שנים. עדיין אוכל להפיק ממנו לפחות 500 דולר. ההיתרים הסטנדרטיים חלים, קרייגסליסט מצמרר. הביאו חבר ופגשו בציבור.

אם קרייגסליסט מצמרר מדי בשבילכם (אל תאשימו אתכם), קנו מכונה משופצת ישירות מאפל. הם טובים יותר ממכונה חדשה ויש להם הנחות של 10-25%. קניתי משם MacBook Air, iPad ו- iPod Touch ולא הייתה לי שום בעיה עם אף אחד מהם.

קחו בחשבון שלעתים קרובות יש לתלמידים חלונות בחינם בגלל ההשתתפות ב- DreamSpark של מיקרוסופט. אתה יכול אפילו לקנות מחברת יד שנייה ללא HDD ולהשקיע כסף עבור SSD גדול יותר.
@belford חשבתי על זה, אבל זה מאוזן על ידי OS X תמיד בחינם, עם שדרוגים בחינם למשך חיי המכונה (MacBook Pro 2009 עדיין קיבלו שדרוגים). באשר לרכישת יד שנייה, אתה יכול לעשות את אותו הדבר עם OS X - אני בטוח למדי שמחצית החלקים בחלקים ב- eBay זקוקים רק לבקר HDD או HDD חדש, אולי סוללה חדשה.
תשכחו מ- MacBook, מחירו מוגזם, גם כשמבצעים אותו. לך קח מחשב נייד לינוקס בינוני עם הרבה זיכרון RAM. אתה יכול לחתוך קבצי PSD באמצעות Adobe Extract או לפתוח את Photoshop באמצעות Wine או VirtualBox.
@niutech האם קראת את התשובה? אני לא אומר שזה לא "במחיר מופקע" בקמעונאות, אני אומר שתוכל להחזיר הרבה יותר מההשקעה הזו מאשר עם כל מחשב נייד אחר - ואתה לא צריך להתמודד עם יין וחברים כשתרצה לעשות דברים.
אהההה לפיתוח חזיתי אני קונה את המחשבים הניידים שלי בסביבות 150 דולר. החלף אותו בסוללה שאינה מקורית והיא בעצם עובדת מצוין. כמו כן יש לי מחשב מקינטוש ומחשב ואגיד שמק מקוונים הם יתר על המידה אבל יוניקס זה נחמד. פשוט הפעל לינוקס אם אתה רוצה סביבת שרת אמיתית.
גם הולך נגד הגאות חחח. היית בכנס טק / האקרים. זה נוטה להיות בעיקר מחשבי מקינטוש. אתה הולך עם זה.
#2
+8
Dawny33
2015-09-16 10:31:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

תשובה קצרה תהיה מכונת Windows.

מדוע?

מכיוון שהיא זולה יותר ממכונת מק, ושתי המכונות מציעות את אותה תמיכה, ולאף אחד אין יתרונות משמעותיים על פני האחרים כשמדובר ב- dev web. או ספציפית פיתוח חזיתי.

חוט Reddit זה עשוי גם לעזור לך להחליט.

לכן, אם כסף אינו נטל. , אז אתה יכול ללכת על אחד מהם, ללא כל משוא פנים בכל הקשור לכלי פיתוח קל.

אצטרך לא להסכים עם נקודת המחיר - ראה [תשובתי] (http://hardwarerecs.stackexchange.com/a/415/1).
לעזאזל, זה ניתוח נחמד. שקלתי את מחיר אולם התצוגה בתשובתי. עם זאת, עבודה שנעשתה היטב על התשובה @Undo
#3
+7
Adam Comerford
2015-09-22 22:39:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

באופן אישי, הייתי הולך עם מק כאן, אבל זה בגלל שזה מה שאני מכיר לעבודות פיתוח. הייתי משתמש ב- Windows מאז שנות ה -90, ועדיין יש לי מכונת Windows, אך מאז 2004 (ish) השתמשתי ב- OS X לעבודה מקצועית (Macbook Pros ו- Mac Minis מרובים) ומעולם לא הצטערתי על כך ברגע שתקופת ההסתגלות הראשונית הייתה מעל.

אציין משהו שלא הוזכר, אם תבחר Macbook Pro עדיין תהיה לך אפשרות להשתמש באופן חוקי ב- Windows ב- VM (יש לי VM 10 של Windows ב- MBP שלי) או דרך Bootcamp. אם אתה בוחר מחשב נייד של Windows, כבר אין לך OS X כאופציה (חוקית, לא פריצה). לכן, בהתעלם מהיבט העלות, ה- Macbook Pro משאיר את האפשרויות שלך פתוחות מבחינת מערכת ההפעלה לשימוש.

באופן כללי, עם המטרה המוצהרת ללמוד פיתוח חזית, אני ממליץ לך לבחור מה שמייצג את הכי פחות מכשול ללמידה שלך. אם אתה מרגיש בנוח ביותר עם Windows, אז התחל עם זה, אם אתה מרגיש יותר בנוח עם OS X, אז זה אמור להיות הבחירה שלך.

כעת, עם זאת, זהו אתר המלצות חומרה ולכן עלי להתמודד עם השאלה מנקודת מבט זו ולא על קלות השימוש ואפשרויות ההפעלה.

הראשון ברשימה שלי, הוא איכות הבנייה. ישנם כמה דגמים שאינם של אפל המתקרבים לאיכות הבנייה של מקבוק פרו, אך תצטרך לבצע מחקר - עקביות בין רענון המודל יכולה להוות בעיה גם עבור מותגים אמינים בדרך כלל. השתמשתי בדגמים מרובים במשך מספר שנים מבית Apple והם מאוד מאוד עקביים בנושא זה.

אולי אפילו יותר מדבר: היו לי 4 מעבדי מקבוק שסופקו לי על ידי המעסיק שלי, אך במשך 18 חודשים זה לא היה המקרה והייתי צריך לקנות מחשב נייד משלי. הערכתי הרבה מאוד אפשרויות (מספר שנים קודם לכן עשיתי את אותו הדבר וסיימתי עם סוני). בסופו של דבר, אף אחד מהדגמים שהערכתי לא יכול לגעת ב- Mac לאיכות בנייה. רכשתי את ה- MBP בכסף שלי ויכול לומר בכנות שלא חשתי כלל חרטה, הרגשתי שקיבלתי ערך - זו בדיקת חומצה טובה לכל דבר - כשאתה מזלג את הכסף, אתה מרגיש קרוע או שאתה מרגיש סיפוק מהרכישה שלך?

השנייה ברשימה שלי מגיעה עם המקלדת ומשטח העקיבה. הקפד להשתמש במקלדת ובמשטח העקיבה באופן אישי, אל תסמוך על ביקורות - זו העדפה אישית רבה מדי מבחינת תגובה מישושית, משוב וכו '- רק אתה יודע איזה מחשב נייד "מרגיש נכון" כשאתה משתמש בו. אתה הולך לעשות הרבה הקלדות על זה, לוודא שזה מרגיש טוב. הערה: כאן אני בעיקר "נעול" במחשבים ניידים של מק עכשיו - במקלדות ובמשטח העקיבה שלהם אני מצפה שהדברים יעבדו, כל מה שלא מצליח לפגוע באותם הערות פשוט מרגיש לא בסדר. המסך. טכנולוגיית מסך הרשתית נחמדה מאוד והנדל"ן הנוסף עוזר אם לא תתכוונו לחבר אותם למסכים חיצוניים. כן, אתה יכול להשיג מחשבים ניידים שאינם של Mac שיתאימו לרזולוציות, אך הם לא יהיו זולים. פעם תיעבתי מסכים מבריקים, אבל הרשתות נחמדות מספיק כדי לשכנע אותי לתת להן זריקה - עד עכשיו, כל כך טוב.

לבסוף, גודל ומשקל. אני לא אדם קטן, ואני מוצא ש- 15 "MBP הוא המסחר המושלם מבחינת גודל לעומת פונקציונליות במחשב נייד. ניסיתי מחשבים ניידים קטנים יותר ומצאתי שהמקלדת והמסך צפופים מדי. בנוסף, הם שומרים מה שהופך אותו לקטן וקל יותר - ה- MBP שלי 2015 טוב בהרבה מ -2009 שלי בהקשר זה (אין לי עוד את המודל משנת 2004 להשוות לצערי). עם זאת, צריך לסחוב את הדבר הזה, אז וודאו שזכיתם ' לא מסתכל בקנאה על אנשים עם 11 "אולטרה-בוקים כאשר הם עושים זאת.

זה אולי נראה מוזר שאני לא מזכיר זיכרון, מעבד או דיסק. אני לא מזכיר אותם מכיוון שאם תבחרו מודל MBP עדכני זה לא יהא דאגה לעבודה שציינתם (אולי לפוטושופ), ואם תבחרו במשהו אחר אתם תראו להתאים או לחרוג מהמפרט הזה בכל מקרה. רק וודא שיש לך SSD - זה פשוט לא שווה שלא בימינו.

#4
+4
belford
2015-09-16 14:54:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink
 1. מבחינת מחיר עדיף לבחור ב- Windows.

 2. מפתחי Front-end משתמשים לעיתים קרובות ב- Mac בגלל ה איזון בריא בין מערכת מבוססת יוניקס לבין "עבודה מחוץ לקופסה" . >

 3. הייתה אפשרות להתקין את Photoshop CS2 באובונטו. הלוואי שזה יכול להיות אפשרי לכל גרסה: ד. http://www.omgubuntu.co.uk/2013/01/photoshop-cs2-available-for-free-works-fine-in-wine

 4. ol>

  על פי התשובה של @ Adam, אני יכול לומר ששימוש בטקסט נשגב עם תוסף Live Reload כלשהו יעשה עבודה טובה יותר מ- Notepad ++.

  במקרה שלך החלק החשוב ביותר קשור לתאימות דפדפן ולא למערכת עצמה. התוכנית היחידה שזקוקה לחומרה טובה יותר היא Photoshop אבל זה תלוי גם בגודל הפרויקט.

  קונסולה ב- Windows היא לא בעיה גדולה מכיוון שאתה יכול לעשות הרבה דברים במפקח המובנה בדפדפן. .

  הפעלת שרת אצל ה- localhost שלך היא גם קלה. ישנם שפע כלים כמו XAMPP המכילים תוכנות בסיסיות בחבילה אחת.

אתה יכול להסביר את נקודה 2 לעומק יותר? שמתי לב בזמן שניסיתי לחקור תשובה בעצמי שרוב מפתחי החזית משתמשים ב- macbooks ורבים מעדיפים את קו המודל המקצוען. הייתי ממש רוצה להבין מדוע.
קודם כל: להצליח כמפתח חזית לא תלוי בסוג המחשב שיש לך, במיוחד בהתחלה. הסיבה הסבירה ביותר לשנוא את Windows היא מסוף ואינטראקציה עם מערכת ההפעלה. אתה יכול לבדוק גם נושא זה: https://teamtreehouse.com/community/why-mac-not-pc. ברצוני להמליץ ​​על התקנת אובונטו כמערכת הפעלה שנייה רק ​​למטרות בדיקה. לעת עתה, אינך צריך לדאוג הרבה מכך. כוחו של שורת הפיקוד נעוץ בעובדה שניתן לעשות דברים רבים יותר מהר וזה מכריח אותך להבין את הנושא.
אם אנחנו מדברים על כלים שימושיים ... בדוק http://emmet.io/.
לאחר שקראתי את פורומי בית העץ, אני רואה שחלק מהכלים לא עובדים או פשוט נפגעים בפונקציונליות בגלל שורת הפקודה של Windows. אז אוכל להשיג מכונת חלונות ולהתקין עליה את אובונטו כמערכת הפעלה שנייה ולהשתמש בה כסביבת הפיתוח העיקרית שלי. האם הפעלת אובונטו במכונה וירטואלית תעבוד?
בטוח. היכרות עם שורת הפקודה של לינוקס היא תמיד יתרון. אם אתה סקרן לגבי המינוח, שאלה זו עשויה להועיל: http://unix.stackexchange.com/questions/4126/what-is-the-exact-difference-between-a-terminal-a-shell-a- tty-and-con
#5
+2
Adam
2015-09-16 12:59:28 UTC
view on stackexchange narkive permalink

אני ממליץ בחום על מכונת Windows. יש לכך מספר סיבות, חלקן חשובות יותר מאחרות, אז הנה:

תמחור
מכונות Windows בדרך כלל זולות משמעותית ממחשבי מקינטוש במחיר של לפחות 300 $. מכיוון שאתה פשוט עושה dev web וכנראה כמה ריבוי משימות כבד מעט, אין צורך בתג מחיר גדול.

תוכנה
הגדולה, Notepad ++, אינה זמין עבור Mac. לעורך טקסט זה יש FTP Sync המאפשר לכם להתחבר למסד נתונים ולערוך ולהעלות קבצים חיים מחדש - חוסך זמן עצום. זה ומאות התכונות הנהדרות האחרות שיש בו שהופכות את כתיבת הדברים כמו HTML, CSS או JS לבריזה.

חומרה
זה המקום שבו ההישגים הגדולים ביותר הם.
יש לך כמובן מבחר גדול יותר של מפרט מחשב נייד רחוק עם Windows. למרות שמק מק יכול לעשות בסדר גמור עבורך, עדיין תרצה פחות ממשהו שלא תצטרך ממנו הרבה (למשל יכולות וידיאו), כך שלא תצטרך לשלם כל כך הרבה.

האחר הענק הדבר במכונות Windows הוא הבחירה בין מסך מגע וטכנולוגיות דומות. מסך מגע הוא דבר מצוין שעומד לרשותכם כמפתח אתרים מכיוון שתצטרכו להתפתח למובייל, כך שכל מה שתצטרכו לעשות הוא להשתמש במחשב הנייד שלכם כאילו היה טלפון או טאבלט גדול. בלי זה, פיתוח ניידים יכול להיות כאב עצום .

Macbooks מפורסמים בכך שאין כמעט אף אחד מהנמלים שאנשים זקוקים להם לפעילויות יומיומיות (כפי שאציין בהמשך, תאימות אינה לא נהדר). עם מכונת Windows, יש לך, שוב, מבחר רחב של יציאות USB, יציאות וידאו / שמע וכו '. זה אולי לא עניין גדול עבור רבים, אבל אני באופן אישי מוצא את זה יתרון גדול.

אחר
חלונות הם מערכת ההפעלה הנפוצה ביותר בעסקים (שם ה- dev web נופל) בגלל אמינותו ותאימותו. מעט מאוד דברים תואמים OSX בהשוואה ל- Windows וזה עניין גדול בכל הנוגע לזמינות תוכנה, תהליכי עבודה ופרודוקטיביות כללית בעסקים.


כעת, זכור כי Mac אינו גם נורא. יש לו כמה תכונות שימושיות במיוחד מהקופסה כמו טפטפת ויכולת להציג בכל חלון שפתוח בו זמנית (טוב לארגון).

#6
+1
ArtOfCode
2015-09-16 16:51:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

הייתי אומר שעליך לבחור בפלטפורמת חלונות .

חלונות, באופן כללי, יתנו לך פלטפורמה גמישה יותר לעבוד ממנה.

 • הרוב המכריע של התוכניות עובדות עם Windows (לא שיש לי נתונים סטטיסטיים לכך - אבל כשמחפשים תוכנה, נראה כי סוג ההורדה הנפוץ ביותר הוא עבור Windows)
 • קל מאוד להפעלה שרת אינטרנט מחוץ לפלטפורמת Windows: ה- IIS של מיקרוסופט, או אפאצ'י המשתמשים בערימת WAMP יעבדו בסדר. אני מריץ את WampServer במחשב שלי.
 • אם אתה יכול, השג כזה עם Windows 10. WinX מגיעה כעת עם כמה מהתכונות המתקדמות שיש ל- Mac; מכיוון שאדם מזכיר שאתה יכול להציג את כל החלונות הפתוחים בו זמנית, ראוי לציין שגם X יכול לעשות זאת.
 • קיימת מידה הרבה יותר גבוהה של תאימות עם Windows באזורים רבים מאשר עם Mac OS X.
 • אתה מקבל גמישות במפרט ש- Macbook פשוט לא יכול להקביל; ישנם מחשבים ניידים שתוכננו כך שתוכלו לפרק אותם ולשנות כל רכיב בתוכם.
 • כפי שאדם מציין בצדק, חלונות משמשים ב- 99% מפיתוח אתרים בעולם העסקים. אם אתה מתרגל ל- OS X, יהיה עליך ללמוד מחדש היכן הכל נמצא כשאתה מקבל עבודה.

כמובן, כולם מזכירים כי חלונות היא גם האפשרות הזולה יותר - אבל זו נקודה משמעותית עבור התלמידים, אז כדאי מאוד לשקול אותה בחוזקה.


אם אתם מחפשים המלצה קונקרטית, אני ממליץ על המחשב הנייד שלי, שהוא Acer Aspire E1-572. (הערה: העמוד המקושר לא ממש משקף את המחשב הנייד שיש לי, אבל הוא די קרוב.) ציטוט התווית שקיבלתי מולי:

 • Intel Core i3 -4010U (1.7 גיגה-הרץ, זיכרון מטמון L3 בנפח 3 מגה-בייט)
 • Intel HD Graphics 4400, עד 1792 מגה-בייט זיכרון וידאו דינמי
 • 15.6 אינץ 'HD LED LCD
 • 8GB זיכרון DDR3 L
 • כונן קשיח 1000 ג'יגה בייט
 • כונן DVD-Super Multi DL

בנוסף מספר מפרט אחר, פחות רלוונטי. זו לא מכונה המופעלת באופן מאסיבי, אך היא בהחלט מתאימה לפיתוח חזיתי, לשם כך אני משתמש בה באופן קבוע. ההספק הנמוך והמפרט משמשים גם להפחתת המחיר: קיבלתי את שלי בסביבות 300 פאונד.שאלה ותשובה זו תורגמה אוטומטית מהשפה האנגלית.התוכן המקורי זמין ב- stackexchange, ואנו מודים לו על רישיון cc by-sa 3.0 עליו הוא מופץ.
Loading...